Pod wpływem pierwszych emocjonalnych przemyśleń pozwoliłem sobie na zrobienie pochopnego wpisu „Gdzie powinien być pochowany a gdzie nie powinien tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński?„. Po namyśle stwierdzam, że wpis był za mało przemyślany, a moje zdanie jest jednak nieco inne…

Wg mnie zdecydowanie są granice wyrażania własnego zdania w tej sprawie, a co dopiero organizowania protestów, grup na Facebooku (w pierwszym odruchu dołączyłem do takich grup, był to duży błąd – przyznaję) itp… Te protesty to jest dla mnie (po namyśle) podważanie powagi urzędu prezydenta oraz obowiązującego porządku demokratycznego. Ja nie wybrałem Lecha Kaczyńskiego, wręcz przeciwnie, ale mam obowiązek zgodzić się z tym wyborem i okazywać szacunek należny urzędowi, jak również oczekiwać tego od innych Polaków. Bez tego nie oczekujmy m. in. za granicą szacunku dla naszego prezydenta, naszego państwa i nas samych – jeżeli sami się nie szanujemy (poprzez brak poszanowania dla zasad demokratycznego państwa, wyników wyborów itp.)…

Wyobraźmy sobie, że w takim tonie jak protestujący przeciw pochówkowi na Wawelu wypowiadają się głowy innych państw tłumacząc swoją nieobecność na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego. Międzynarodowy skandal, wstyd i hańba. Ale czy nie taki sam skandal, wstyd i hańbę serwujemy sobie sami tocząc te spory, w których niektórzy zupełnie nie przebierają w argumentach i środkach? Jednak awanturujący się i protestujący przeciwko Kaczyńskiemu na Wawelu zapewne uznaliby to za straszną zniewagę i skanalizowali wtedy swoje frustracje na protest przeciwko takiemu traktowaniu Polski (sic!).

Te nasze „wewnętrzne” spory bardzo dobrze widać na zewnątrz, poza granicami Polski – zapraszam do komentarza pod moim poprzednim wpisem… Mogę tylko się zgodzić – „wstyd”, no wstyd. Sami go sobie zafundowaliśmy – tak jak to robimy zazwyczaj.

Ogólna dyskusja – na spokojnie – na temat gdzie chować demokratycznie wybranych prezydentów RP, to co innego niż aktualna awantura dotycząca osobiście Lecha Kaczyńskiego. Każdy prezydent, o ile nie okaże się szują, jaką należy od władzy odsunąć – powinien być traktowany na tych samych prawach. Jeżeli prezydent czy inni dostojnicy państwowi zginęli tragicznie podczas pełnienia swojej służby, to być może należą się im szczególne przywileje (zdaje się, że tak się robi w wojsku)… Ale zawsze: powinno to się odbywać bez zabawy w osobiste wycieczki. W tej chwili jest już po pogrzebie na Wawelu. I bardzo dobrze. Za jakiś czas można przeprowadzić dyskusję gdzie powinien spocząć każdy demokratycznie wybrany prezydent RP – Wałęsa, Kwaśniewski i przyszli prezydenci. Nie widzę powodu i możliwości traktowania każdego z nich inną miarą, bo to dopiero oceni historia, a my jesteśmy uwikłani w subiektywną ocenę wynikającą z naszych osobistych preferencji (a te – każdy ma prawo mieć inne).

Celowo powyżej starałem się podać jedynie obiektywne kryteria jakimi należy się kierować (samo piastowanie urzędu prezydenta), bo subiektywne typu: żałoba, rodzina, odczucia, ocena osoby, dokonań, przynależność do partii, wyznanie itp. – zawsze mogą podlegać dyskusji bo zgadzanie się z nimi jest kwestią prywatną każdego człowieka.

Choćby nawet nie wypadało dyskutować na ten temat – zawsze ktoś tam się znajdzie. Taki jakiś nasz narodowy charakter pieniaczy ;-)… Trzeba się powstrzymywać (choć nie jest łatwo)!

BTW: Kolega KońCzarny pisał tu na blogu (i jeszcze tu), o dylematach uczestniczenia w wyborach, o prawie do zabierania głosu w dyskusji, krytykowania, narzekania itp. Ja chciałbym podkreślić, że bez względu na udział czy jego brak, preferowaną opcję polityczną itp. mamy pewien podstawowy obowiązek. Obowiązek obywatelski uznania i poszanowania woli naszego narodu w postaci demokratycznego wyboru – czy nam się on podoba czy nie, czy była duża frekwencja czy nie (a na to to już sami pracujemy swoim udziałem w wyborach).

Reklamy
Komentarze
  1. […] do komentarzy UPDATE: pod wpływem przemyśleń przygotowałem nowy wpis na ten temat: “Krytyka konfliktu dotyczącego miejsca pochówku prezydenta Kaczyńskiego“. Proszę o zapoznanie się z nowym wpisem, poniższy to głównie efekt pierwszych […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s