Rekordowa szybkość pisania na wirtualnej klawiaturze iPhone’a – ale pisania czego?

Posted: 2010/03/20 by wildwezyr in SmartPhone & AppPhone
Tagi: , , , , , ,

W różnych miejscach ostatnio głośno o aplikacji iTextSpeed i gościu co to pisze na klawiaturze iPhone’a z prędkością 83 słowa na minutę. Robi wrażenie?

A na mnie robi wrażenie bezmyślność pierwszego, kto o tym napisał jak również przepisujących na wszelkie inne serwisy (np. w komórkomanii). Dlaczego?

Wszystko pięknie – pogratulować wyniku, ale co z polskimi znakami, cyframi, symbolami, znakami przestankowymi, dużymi literami itp.?

Czy zawsze piszecie tylko litery a-z i żadnych innych znaków (nawet znaku zapytania czy wykrzyknika)?

Jeszcze lepsze wyniki można by uzyskać, gdyby program do pomiaru prędkości generował tylko słowa składające się z liter „q” i „p” 😉 – wynik też byłby mało miarodajny do zastosowań w praktyce, ale jaki byłby dobry temat na kolejny artykuł… 😉

Może ktoś by zrobił program do trenowania prędkości z wyborem języka, niech dla każdego języka generuje słowa z powszechnie znanych pangramów danego języka i wtedy chętnie zapoznam się z wynikami, a nawet może sam spróbuję poćwiczyć jak najszybsze pisanie.

Jeśli ktoś nie wie / zapomniał co to pangram, oto kilka przykładów dla języka polskiego (za wikipedią, gdzie podano więcej przykładów i dla różnych języków):

  • Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig. (wyróżniam, bo jeże takie słitaśne są)
  • Pójdźże, kiń tę chmurność w głąb flaszy!
  • Dość gróźb fuzją, klnę, pych i małżeństw!
  • Pójdź w loch zbić małżeńską gęś futryn!
  • Filmuj rzeź żądań, pość, gnęb chłystków!
  • O, mógłże sęp chlań wyjść furtką bździn. (wyróżniam, bo dotyczy sępów chlania i bździn, autor: St. Barańczak)

Od biedy pasuje mi też do testów i ćwiczeń mój ulubiony tekst testowy, sprawdzający czy polskie znaki poprawnie się wyświetlają „Zażółć gęślą jaźń„. Choć – podkreślmy – jednak pangramem to on nie jest, bo brakuje mu co najmniej literki „b” ;-)…

Tak na marginesie: moim zdaniem klawiaturka iPhone’a faktycznie nie jest zła i wątpię aby na takiej małej fizycznej dało się pisać szybciej niż na wirtualnej. Jednak wspomniane znaki inne niż litery a-z są sporym problemem, bo znacząco spowalniają pisanie i prowadzą do częstych błędów.

Reklamy
Komentarze
  1. […] chyba tylko Hazan z antyweb.pl . Inni jak zwykle zadziałali jako piewcy (fanboye?) Google lub bezmyślni kopiowacze – na blogach, w serwisach, na Blipie i na Buzzie, gdzie […]

  2. […] być to całkiem wygodny (sprawny!) sposób wprowadzania tekstu. Zobaczymy. Oczywiście zrobię testy z pangramami i zażółć gęślą jaźń […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s